Bakan Selçuk’a şuan en çok öğretmenler yardımcı olabilir

Bu içerik 07 Ocak 2020 14:21 tarihinde eklendi ve 2.698 kez görüntülendi.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Kırklareli İl Başkanı Emrah MUTLUER, Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olmasının ardından her açıklamasının ardından bir sorunun çözüleceği algısı yaratılmasının doğru olmadığını yazdı ve ekledi….

Bakan Selçuk’a şuan en çok öğretmenler yardımcı olabilir

Bakan Selçuk’a şuan en çok öğretmenler yardımcı olabilir

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Kırklareli İl Başkanı Emrah MUTLUER, Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olmasının ardından her açıklamasının ardından bir sorunun çözüleceği algısı yaratılmasının doğru olmadığını yazdı ve ekledi….

Yıllardır eğitim camiasının beklentisi, Milli Eğitim Bakanlığının başında, eğitim kökenli bir bakan olmasıydı. Bakan Selçuk böyle olunca da eğitimde yılların biriktirdiği sorunlar kısa sürede çözülecek algısı oluştu.

Öyleki Ziya Selçuk’un daha bakan olmadan yayınlanan yüzlerce eğitim videosu bir anda önümüze geldi. Hayretler içerisinde ve işte budur diyerek bu videoları izledik, destekledik. İzledikçe de işte bu bakan bizim tüm sorunlarımızı çözecek kişi diyerek beklentilerimizi yükselttik.

Bakan Ziya Selçuk’un sözlerinden bazıları şöyle:

“Öğretmenin zalım olduğu dönemde talebe oldum; talebenin zalım olduğu dönemde öğretmen oldum”. Diyarbakırlı bir usta öğretmenden yorum. (20 Haziran 2017)

Öğretmenlik kutsal bir meslektir diyenler, “kutsal mesleklerle uğraşanlar fazla para istemez” düşüncesiyle diyor olabilirler mi acaba? (23 Kasım 2012)

Şahsiyeti şahsiyet bina eder. Öğretmeni hakikaten güçlendirmeyeceksek kimse gelecek vaadetmesin. (24 Kasım 2012)

Mükemmel bir müfredat yetersiz öğretmeni kantlandırmaz; kötü bir müfredat iyi öğretmene engel olmaz. Yeni bir özdeyiş :) (20 Ocak 2017)

Zemin olmadan şekil olmaz. Atatürk’ün manevi şahsında yurdumuzu, insanımızı ve bayrağımızı yücelten feda nesline sonsuz şükran duygularımla. (29 Ekim 2017)

Eğitim şart diyenler nedense bu ifadeyi kendisi için değil, başkaları için kullanıyor hep. (22 Ekim 2014)

Elbette daha yüzlercesi var bu sözlerin. Tamamında ortak nokta; öğretmenlere hak ettiği değeri vermek, adalet ve liyakat…

Bakan olduktan sonra açıklamaları da en az bu sözler kadar öğretmenleri sevindiren, işte benim bakanım böyle olur dedirten cinsten…

İyi de eğitimde yılların biriktirdiği bir yığın sorun, sadece bakan değişikliğiyle çözülebilir mi? 

Anlıyoruz herkes isyanlarda. 

Yaşadıkları değersizliğin bir an önce sona ermesini istiyor. Bu nedenden dolayı olsa Bakanın her açıklamasında hemen bazı sorunların çözüleceğini düşünüyor.

Eğitim nasıl doğumdan ölüme bir süreçse, bu sistemde yaşanan sorunların çözümü de bir süreç gerektirecektir. Bu konuda aceleci davranılmaması şuan için yerinde olacaktır. Bakan Ziya Selçuk’un liyakatindan kimse şüphe duymuyorsa, sorunları çözeceğinden de kimse şüphe duymamalıdır.

23 Ekim’de açıklanacak vizyon belgesinde bu çözümlerin neler olacağını hep beraber göreceğiz. Çünkü bundan öncekiler gibi Bakan Selçuk günü kurtarma derdinde değil. Eğitimi geleceği inşaa edecek şekilde planlamak ve buna göre değişiklikleri yapmak istiyor. Bu da takdir edersiniz ki bir süreç gerektirecektir.

Son söz olarak Lider Eğitimci Yazarlar Derneği olarak Sayın Bakanımızın doğru işler yapacağına yürekten inanıyor, öğretmenlerin de hiç olmadığı kadar bakanımıza sahip çıkıp, görevlerini en iyi şekilde yapmalarının oldukça yerinde bir davranış olacağını belirtmek istiyoruz. Zira biz öyle yapacağız.

Saygılarımla

Paylaş
Tweetle
Paylaş
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar