Fatih projesi MEB'de tasarrufun kalesi olabilir

Bu içerik 07 Ocak 2020 14:13 tarihinde eklendi ve 2.740 kez görüntülendi.

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Kırklareli İl Başkanı Emrah MUTLUER, Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi olarak başlatılan FATİH projesi nedeniyle okul ve kurumların ödediği yüksek internet faturalarını yazdı, çözüm önerilerini

Fatih projesi MEB'de tasarrufun kalesi olabilir

FATİH PROJESİ MEB’DE TASARRUFUN KALESİ OLABİLİR?

Lider Eğitimci Yazarlar Derneği Kırklareli İl Başkanı Emrah MUTLUER, Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi olarak başlatılan FATİH projesi nedeniyle okul ve kurumların ödediği yüksek internet faturalarını yazdı, çözüm önerilerini sıraladı.

İlk açıklandığı günden bu yana heyecan uyandıran, öğretmenlerin işini kolaylaştıran Fatih Projesi, son dönemlerde yüksek çıktı maliyetleriyle tüm kurumları canından bezdirmiş durumda.

Özellikle TTVPN fiber hatlarının akıllara ziyan yüksek faturası bu işle ilgili olsun olmasın herkesi isyan ettirme noktasına geldi.

Her okula bu hat çekildiğine göre, ve bu hattın en az 1.000 TL olduğunu (ki 5.000 TL’ye kadar her ay fatura ödeyen kurumlar var) düşünürsek, ortalama Elli Bin kurumdan çıkan para her ay 50.000.000 TL’dir. (Dile kolay her ay Elli Milyon TL x 12=Altı Yüz Milyon TL)

Yukarıda hesapladığımız tutar en az tutardır. Zira bir çok okulun faturası üç bin ya da dört bin TL civarındadır.

Peki ne yapılırsa FATİH Projesi MEB’e yukarıda bahsettiğimiz rakamları geri kazandırabilir?

1. VPN ücretleri astromiktir. Ev için satın alınan VPN hatları hızlarına göre ortalama 200 TL civarındadır.

2. Yüksek upload hız nedeniyle Fiber hat faturalarının yüksek olduğu bilinmektedir.

3. Türk Telekom ile yeniden bir fiyat düzeltme yoluna gidilmeli ve maksimum ücretin 500 TL ile sınırlandırılması sağlanmalıdır.

4. Bu şekilde bir anlaşma sağlanamazsa ADSL/ADSL2+/VDSL bağlantıların upload hızlarının yükseltilmesi yoluyla standart aboneliğe geçiş yapılabilir. Bu da ortalama 70 TL civarındadır.

5. Fatih projesinde yapılacak bu revizyon ile MEB’in kasasında kalan ortalama 1 milyar TL’nin yardıma muhtaç öğrencilere, temel eğitim okullarına ödenek, yeni okul ya da derslik yapılması, okulların fiziki şartlarının iyileştirimesi vs gibi durumlarda kullanılabilir. 

Şunu da belirtmekte fayda var. Fatih projesi ve bileşenleri kuşkusuz öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin oldukça fazla işine yaramaktadır. Özellikle EBA’nın kalitesi ve içeriği her geçen gün arttmakta ve çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Ayrıca teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bunlar sadece araçtır. Bu araçları kullanacak öğretmenlere gereken saygı  ve değer gösterilmezse, sen bunları kullanacaksın diye tehdit edilirse, ne yaparsanız yapın beş yılın sonunda tüm okulları elektronik çöp yığınına dönüştürürsünüz.

Paylaş
Tweetle
Paylaş
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar