ÖSYM, bu bölümden mezun olan öğretmenleri neden görmez?

Bu içerik 07 Ocak 2020 14:11 tarihinde eklendi ve 3.062 kez görüntülendi.

Askerlik yapanlar bilir bir terim vardır askerlikte mantık aranmaz diye....

ÖSYM, bu bölümden mezun olan öğretmenleri neden görmez?

Askerlik yapanlar bilir. Bir terim vardır., askerlikte mantık aranmaz diye.... Bu olay o kadar çok başına gelir ki askerlik yaptığın süre içerisinde, gerçekten hayretler içinde kalırsın. Kalırsın da, emir demiri keser misali gülüp geçersin. (hala böyle mi bilemiyorum). Kısa dönem olarak yaptığım askerliğimde başıma gelen bir olaydan dolayı başlıkta belirttiğim olaya giriş yapayım dedim.

Topladılar bizi bir alana. Dediler ki aranızda öğretmen var mı? Öğretmen olanlar bir adım ileri. Öğretmenim ya, ben de çıktım bir adım ileri. Sonra dediler ki rütbelilerin çocuklarının faydalandığı bir dershanede ders vereceksiniz. Sordular branşlarımızı. Sınıf öğretmeni, matematik öğretmeni, fizik öğretmeni vs neredeyse her branştan öğretmen var.

Sonra dediler ki aranızda mühendis olanlar bir adım öne çıksın. Çıktı tabi mühendis olanlar. Tamam dediler olay orada bitti.

Biz bekliyoruz ki öğretmenlerden seçecekler ama ne fayda... Aramızdaki mühendisleri seçmişler ders vermeleri için... Dakika bir gol bir tabi. Biz şok. İşte o zaman anladık, gerçekten askerlikte mantık aranmaz.

Şimdi gelelim esas meseleye...

Gazi Üniversitesi, Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi, Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği bölümünden 2004 yılında mezun oldum. Buraya kazandığımda ortaokullarda iş eğitimi dersi öğretmeni olacağımı bilmiyordum. Sonra öğrendim. 

Dersi biliyorum ya. Çok kolay bitireceğimi sandığım bölümde mühendislik düzeyinde eğitim alınca, ne oluyoruz ya diye ah çeken çok arkadaşımı biliyorum, ben dahil. (hoş yine 4 yılda bitirdim :)

Sonrasını bu bölümden mezun olanlar iyi bilirler.

YÖK teknik öğretmen ünvanı verir, tanımazlar.

Lisans tamamlama hakkı tanınır, bunun senin hakkın olduğunu düşünürsün bölümünden dolayı yine vermezler...

Aşağıda ÖSYM'nin lisans hakkı tanıdığı öğretmenlik ve tamamlayacağı lisans programları var.

Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği Bölümü mezunu öğretmenlere hangi bölümü tanımlamışlardır? HİÇ.

Peki Matbaa Öğretmenliği mezunu öğretmenlerine hangi bölümü? Endüstriyel Tasarım Mühendisliği...

Kesinlikle küçümseme gibi bir derdim yok. Gönül isterki her bölüme en yakın lisans tamamlama bölümü açılsın. Ama olmuyor işte.. Burada yazdığımız bölümler temsilidir. Mezun olduğumuz bölümün karşılığı elbette farklı tanımlanabilir. Amaç hala görmezden gelinmeye tepki göstermektir.

Son sınav skandallarıyla saç baş yolduran ÖSYM'de bana göre artık mantık aranmaz. (Yok biz bu durumu derhal düzeltiyoruz deyip çok şaşırtabilirler de)

Saygılarımla

Emrah MUTLUER

Eğitimci Yazar

Paylaş
Tweetle
Paylaş
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar